Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...
Czytaj WięcejCzy dzieci powinny jeść słodycze?
Słodkości kuszą chyb każdego z nas. Co, jeśli kuszą też najmłodszych? Przecież mamy nieskończony wybór różnych cukierków, czekoladek, słodkich napojów gazowanych, żelków, pianek, czekoladek, batonów i wielu, wielu innych. Za tym urokliwym widokiem słodkości, kryje się jednak parę bardzo niebezpiecznych kruczków. Jakie są, więc konsekwencje „nadużywania” pysznych, słodkich przekąsek?
Kłopoty z zębami
Już od najmłodszych lat, czy to rodzice czy higieniści szkolni wpajają nam do głów wiedzę na temat utrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej, tzn. mocne ograniczanie słodyczy. Każde dziecko wie, że jedzenie słodyczy grozi próchnicą. Dlaczego jednak słodycze obwiniane są za główna jej przyczynę? Powodują to zawarte w słodyczach węglowodany proste. Węglowodany stanowią główną pożywkę dla bakterii. Dlatego przyswajanie węglowodanów ze słodyczy powinno być mocno ograniczone.
Dodatkowe kilogramy
Od zajadania się słodkościami do uzależnienia od nich, nie wiele brakuje. Zwłaszcza najmłodszym. Jeżeli słabość do słodyczy nie powala dziecku normalnie funkcjonować, to mogą one zagrażać całemu organizmowi, co z pewnością odbije się na sylwetce dziecka. Dzienne zapotrzebowanie na cukier dla dziecka nie powinna przekraczać 20 g, co odpowiada dwóch czubatym łyżkom cukru, pięciu landrynkom, czterem kawałkom czekolady, czy też kęsowi batona. Utrzymanie takiej dziennej dawki słodkości jest nie lada wyzwaniem. Puste kalorie zawarte w słodyczach, powodują, że czujemy się najedzeni. Pałaszując, batony czy ciasta nie mam ochoty na normalne jedzenie. Taka dieta pozbawia nas wielu doznań smakowych, bo te ograniczają się tylko do słodkiego smaku, ale również, co gorsza wielu wartościowych składników odżywczych i witamin.
Gorsze i lepsze słodycze
Na pierwszy rzut oka może wydawać się nam, że czy gorsze, czy lepsze słodycze – wszystko jedno – bo to i tak puste kalorie. Jednakże, z pewnością do grupy tych „złych” słodyczy możemy zaliczyć: lizaki, ciągutki, draże, galaretki i twarde cukierki. Zawartość różnych konserwantów i barwników jest w nich najwyższa. to tych „dobrych” słodyczy możemy z kolei zaliczyć: czekoladę, sezamki, musli, przekąski z ziarnami oraz chałwa.