Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Czy produkty FIT są naprawdę zdrowe?

Wydaje Ci się, że jogurty owocowe, batoniki musli i wody smakowe są zdrowe? No cóż, przykro mi, ale jesteś w wielkim błędzie! Niestety, ale istnieje coraz więcej produktów – nowości, które są tak przetworzone, że mimo swojej „dietetycznej” opinii wcale nie mają wartości odżywczej. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czy batoniki musli, jogurty owocowe oraz wody smakowe są źródłem zagrożenia. Przeczytaj go koniecznie!

Nie są ani fit, ani light…

Zacznijmy jednak od tego, że osoby dbające o linię często wybierają produkty light czy batoniki fit – sama nazwa może wprowadzić nas jednak w błąd. Oczywiście produkty te, powszechnie uznawane za dietetyczne, mają mnóstwo substancji dodatkowych – bo aby uzyskać smak, zapach oraz konsystencję produktu tradycyjnego – „nie light”, należy dodać słodzik, zagęstniki, wzmacniacze smaku i zapachu, barwniki i wiele innych.

Czy warto pić wody smakowe?

Przede wszystkim, czy wiesz, że woda smakowa to tak naprawdę napój? Jeśli nie to robiąc zakupy, zapoznaj się z etykietą dowolnej wody smakowej. Dopiero analizując składniki tego produktu, znajdziemy dużo niezdrowych substancji dodatkowych – konserwantów, aromatów, ale również cukier. Dodatkowo najczęściej woda smakowa jest produkowana na bazie zwykłej wody źródlanej – praktycznie pozbawionej składników mineralnych. Zdecydowanie wód smakowych na pewno nie można traktować jako zastępnika naturalnej wody mineralnej. Pamiętaj, że najzdrowsze jest picie naturalnych wód, a jeśli chcesz pić wodę smakową, to dodaj do niej po prostu sok ze świeżo wyciśniętej cytryny, grejpfruta czy pomarańczy.

Czy batoniki musli są zdrowe i fit?

Generalnie rzecz ujmując batoniki zbożowe, poza zawartością płatków owsianych, orzechów czy suszonych owoców, zawierają bardzo duży dodatek cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego. Jednak okazuje się, że dodatek syropu, jest równie szkodliwy dla naszego zdrowia, jak nadmiar cukru. Poza tym spożywany często prowadzi do gwałtownych zmian poziomu insuliny oraz glukozy we krwi, powodując szybkie tycie oraz potęguje apetyt. Dodatkowo w składzie batoników jest również tłuszcz utwardzony, który spożywany regularnie prowadzi do wystąpienia zmian nowotworowych.

Co jest nie tak z jogurtami owocowymi?

No cóż, większość jogurtów owocowych to prawdziwa bomba kaloryczna. Niestety, ale jogurty owocowe, ze względu na bardzo duży udział cukru i syropów, mają więcej kalorii niż obiad, ponieważ duży jogurt owocowy to nawet 500 kalorii. Dlatego zdecydowanie lepszym żywieniowym wyborem będzie jogurt naturalny, a jeśli masz ochotę na jogurt owocowy, to do naturalnego jogurtu dodaj świeże owoce. Ponadto możesz również wzbogacić wartość odżywczą jogurtu, dodając nasiona słonecznika, orzechy nerkowce, otręby czy siemię lniane.