Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...
Czytaj WięcejDzień dziecka a słodycze
Każdy z nas będą rodzicem ma pewien problem. Wiąże się on z odżywianiem dzieci, które zwykle nie chcą spożywać warzyw i innych produktów , które dostarczają witaminy, ale wolą jeść słodycze. Z czego to wynika? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że pierwszym smakiem jakie poznaje dziecko jest ten słodki. Takie właśnie jest mleko matki. Dlatego, też maluchy tak go uwielbiają. Kojarzy się on z bezpieczeństwem, matczyną miłością i relaksem.
Jednak czy wolno dzieciom podawać słodycze? Bardzo często słyszymy o tym jak szkodliwe są słodycze. Sam cukier nie jest tu winowajcą. Do tego dochodzą jeszcze tłuszcze utwardzone, które są niebezpieczne dla zdrowia. Jednak całkowicie zakazać dzieciom słodyczy nie możemy. Musimy nauczyć ich kiedy, jak i ile słodyczy mogą zjeść, aby było to porcje odpowiednie.
Nauka dzieci o słodyczach
Bardzo ważne jest to, aby pokazać dziecku, że słodycze to także coś do jedzenia, ale nie powinno ich jeść za dużo. Jeśli pociecha nie będzie z nimi przesadzać, to w małych ilościach można je jeść nawet codziennie. Rodzice nie powinni pokazywać dziecku, że słodycze to zakazany produkt, ponieważ może je jeść tylko jako nagrodę za coś. W ten sposób ale nastawimy dziecko i sprawiamy , że takie sposoby będzie stosowało nawet jako dorosły człowiek. Będzie więc znajdować preteksty, aby słodycze jeść. Nie oznacza to jednak, że dziecko powinno mieć ciągle dostęp do słodyczy. Możemy np. uczyć, że po zjedzonym obiedzie, może zjeść słodką przekąskę. Dzieciom, które chodzą do szkoły także możemy dać coś słodkiego do plecaka. Takie cukry dziecko spali na sprawdzianie czy na wf-ie. Spomiędzy słodyczy, możemy wybrać te bardziej i mniej zdrowe, warto zdecydować się na takie, które oprócz energii dostarczają także ważnych pierwiastków jak np. czekolada, która ma magnez czy żelki z sokami owocowymi.
Zapewne zauważyłeś, że żelki i pianki są specjalnie przeznaczone dla dzieci. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że pianki są miękkie i bardzo szybko rozpuszczają się w ustach dzięki czemu dziecko się nie zdławi. Żelki w bardzo prosty sposób możesz zrobić nawet sama w domu, jednak w przypadku pianek nie jest to możliwe. Mimo iż zawierają one składniki, których używasz w kuchni, to wydaje ci się, że muszą być one silnie przetworzone. Tymczasem nie zawierają one nić strasznego i możemy podawać je dzieciom od 7 do 10 roku życia. Pianki możesz także wykorzystać na wile innych sposobów robiąc z nich przekąski dziecku.