Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Lizaki, czyli słodycze na każdą okazję!

​​Na pewno każdy z nas pamięta z dzieciństwa, ile radości przyniosły zwykłe słodycze. Niektórzy pamiętają słodkości z czasów, gdy z reguły wszystkiego brakowało, inni, trochę młodsi słodycze kojarzą jako dodatek, ale nie mniej przyjemny. Wśród różnych słodkości w naszej pamięci szczególne miejsce zajmują lizaki. Ten nieodzowny symbol dzieciństwa przybierał różne formy.

Wciąż żywe wspomnienia

Wszyscy na pewno pamiętają klasyczne okrągłe lizaki. Dostępne w różnych smakach, odpowiednie na dowolną okazję. Pamiętam ze swojego dzieciństwa, że wręcz oczekiwałem, aż mama wyciągnie jakiegoś dla mnie z torby na zakupy. Niby niewielka rzecz, dawała dużo radości na dobrą godzinę. Trzeba przyznać, że ten niewielki cukierek zaspokajał głód słodyczy na dłużej niż torba landrynek.

Każdy chciał być muzykiem

 Bardzo dobrze wspominamy te nietypowe słodkości. Każdy przynajmniej raz miał w rękach grającego lizaka. Pewnie wielu próbowało nawet na nim coś zagrać, pewnie z różnym skutkiem. Zwykle zabawa w muzyka kończyła się na kilku, góra kilkunastu nieharmonijnych dźwiękach. Potem lizak już znacząco się skurczył i kończyła się zabawa. Jednak wyjątkowy smak owocowy pozostawał na długo.

Od wielkiego dzwonu...

Wiele dobrych wspomnień mamy także z lizakami na większe okazje. Na pewno każda młoda dama oczekiwała wielkiego lizaka w kształcie serca. Taka pamiątka niekoniecznie została potem zjedzona, ale na pewno jakiś czas była pewnym świadectwem miłości. Wiele lizaków w kształcie serca otrzymały także mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie. Okazji nie brakuje, mamy święto taty, dzień chłopaka i dzień kobiet. Można stwierdzić, że na każdą okazję znajdzie się stosowny lizak.

Są też i pamiątkowe

Wiele jest także lizaków, które można kupić w formie pamiątki. Widziano lizaki spod Wawelu i znad morza. Były takie z górami i w kształcie słońca. Pamiątka może to nie jest trwała, ale skutecznie przenosi wspomnienia. Więc jak już wrócimy z urlopu, to taki pamiątkowy lizak skutecznie pomoże nam w przywróceniu wakacyjnych wspomnień.

Są i troszkę erotyczne...

Nikt nie powiedział, że lizaki muszą być grzecznym prezentem. Wiele jest takich, które pojawiają się na wieczorach panieńskich i kawalerskich. Wielkim zainteresowaniem cieszą się kobiece piersi, cóż dla przyszłego pana młodego to ostatnia dozwolona okazja, żeby całować piersi inne niż swojej przyszłej żony!

Można poczuć się znowu dzieckiem

 Wiele jest lizaków z postaciami z kreskówek. Ktoś lubi smerfy? Mamy takie! Inni wolą bajki Disneya? Są też i takie. Znajdziemy Misie Uszatki, Minionki, Kaczory Donaldy i Myszki Miki. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma żadnych ograniczeń, a cukiernicy prześcigają się w pomysłach.

Znajdziemy także słodkie dzieła sztuki

 Znane są także lizaki z wyższej półki. Ręcznie robione, wykonywane tradycyjnymi metodami za pomocą dźwigni i prostych maszyn. Każdy na pewno widział takie cukiernicze perełki, choć niekoniecznie musiał wiedzieć, że nimi są. Wyjątkowy smak i dbałość o szczegóły, a w szczególności charakterystyczny przekrój tego lizaka może sugerować, że mamy do czynienia nie z cukierkiem, a dziełem.

Lizak dobry na wszystko

Warto zaznaczyć, że lizaki są dobre na stres. Można zająć czymś usta, a słodki smak skutecznie uspokaja. Pomaga także skupić się w pracy i dla wielu jest odpowiedzią na chęć zapalenia papierosa. Warto zaopatrzyć się wtedy w większy zapas różnych smaków, szczególnie miętowych.

Święta!

Nie zapominajmy o klasycznych lizakach świątecznych. To one są chyba kwintesencją lizaka. Tak ładne, że rzadko je zjadamy, kojarzą się z domem, ciszą, spokojem i błogą zimą. Zawsze pięknie się prezentują na choince, a gdy najdzie nas ochota na słodkości, można ukradkiem ściągnąć go z gałęzi. Wszyscy pamiętamy różne rodzaje świątecznych lizaków. Były i laski zawijane z dwóch kolorowych pasków z łukiem na szczycie. Znajdziemy też takie w kolorowych papierkach, które połyskiem przewyższają bombki. Na choince znajdzie się miejsce dla jednych i drugich.

Kto by się spodziewał, że zwykły lizak może mieć tyle postaci? A to jeszcze nie wszystko, bo zdecydowanie więcej znajdziemy na stronie http://www.kuri.com.pl/ - hurtowni ze wszystkimi słodkościami. Znajdziemy tam też takie z gumą w środku, w kształcie smoczka i o wielu smakach, co dusza zapragnie.