Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...
Czytaj WięcejMózg na cukrowym detoksie
Odstawienie cukru jest dosyć trudne dla przeciętnego człowieka. Po pierwsze nasz organizm jest do niego przyzwyczajony. Po drugie zaś cukier obecny jest wszędzie. Rezygnacja z niego oznacza nie tylko zaniechanie słodzenia herbaty i kawy oraz jedzenia słodyczy. Cukier znajduje się również w napojach gazowanych, sokach, fast foodach, pieczywie, makaronie, a nawet w produktach, które z reguły uznajemy za zdrowe np. jogurtach owocowych czy płatkach śniadaniowych. Warto jednak podjąć próbę wyeliminowania cukru z diety. Chociażby po to, by przekonać się jak bardzo wpłynie to na nasz mózg.
Lepszy nastrój i zdolność łatwiejszej koncentracji
Przez pewien czas nasz mózg będzie musiał zmagać się z efektami odstawienia cukru. Będziemy zachowywali się, jak człowiek uzależniony, w pierwszej fazie detoksu. Niektórzy twierdzą, że cukier ma większą moc uzależniającą, niż narkotyki. Pojawi się z pewnością rozdrażnienie, poirytowanie, całkowity brak koncentracji, senność, a nawet bóle głowy. Jednak, gdy przeczekamy te trudne momenty nasz umysł zacznie działać dużo sprawniej, niż wcześniej. Wzrośnie zdolność koncentracji. Będziemy bardziej zmobilizowani do działania, pełni energii. Zauważymy też, że jesteśmy w stanie w krótszym czasie przyswoić większą ilość informacji. Poprawi się również nasz nastrój.
Bardziej efektywny sen
Stabilizacja poziomu cukru we krwi umożliwia wejście w zdrowy rytm aktywności i snu. Sen stanie się spokojniejszy. W jego trakcie rzeczywiście będziemy w stanie wypocząć i w pewien sposób oczyścić nasz umysł. Zauważymy, że nie tylko śpimy lepiej, ale nie mamy żadnych problemów z zasypianiem. Również wcześniejsze wstawanie nie będzie sprawiało nam żadnych trudności nawet, jeżeli nie nastawimy budzika. Będziemy wstawali wyspani i pełni życiowej energii.
Wysotrzenie smaku
W trakcie cukrowego detoksu będziemy mogli zauważyć także naszą zmianę podejścia do jedzenia. Zobaczymy, jak bardzo zmienia się nasz smak. Po jakimś czasie ochota na słodycze będzie stawała się coraz mniejsza i mniejsza, aż w końcu będziemy mogli przejść zupełnie obojętnie obok cukierni pełnej smakołyków. Zaczniemy również inaczej postrzegać słodki smak. Co więcej, będziemy w stanie poczuć w końcu prawdziwy smak innych potraw np. warzyw i owoców. Kiedy już nie będziemy bombardować organizmu kolejnymi dawkami cukru poczujemy prawdziwą słodycz czereśni czy pomarańczy. Nawet marchewka lub buraki okażą się bardziej słodkie, niż do tej pory sądziliśmy.