Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Słodycze dla dzieci

Uwielbiasz słodycze nie jesteś więc wyjątkiem. Większość ludzi kocha słodycze oraz jest od nich uzależniona. Dzieje się to, ponieważ jest w nich cukier, które owe uzależnienie powoduje. Jednak największymi sprzymierzeńcami słodyczy są dzieci. Kochają one cukierki, czekoladki, żelki i wszelkie postacie cukru. Jest to spowodowane tym, że pierwszy smak jaki dziecko poznaje to słodki, ponieważ takie właśnie jest mleko. Dlatego też, słodkości kojarzą się z bezpieczeństwem i spokojem. Bardzo trudno jest dzieci powstrzymać od jedzenia słodyczy, ale wiemy, że nie są one zdrowe. Słodycze są tak produkowane, aby dzieci przyciągały, mają one ładne kolory, ciekawe kształty i doskonały smak. Jednak w tej kwestii czy dzieciom podawać słodycze czy nie, wielu rodziców ma problem. Z jednej strony nie służą one zdrowiu i są to tylko puste kalorie, ale z drugiej, dziecko, któremu będziemy zabraniać, będzie się na słodycze rzucać. Na pewno nie raz zauważyłeś jak jakiś maluch jak tylko zobaczy słodycze na stole, to rzuca się na nie i wynosi garściami. Dzieje się tak wtedy, kiedy uczymy naszego malucha, że może zjeść coś słodkiego wtedy kiedy jest smutny lub jako nagroda. Nie jest to dobra praktyka.

Słodycze a dziecko

Pamiętajmy, że cukier znajdziemy nie tylko w słodyczach. Ten naturalnie występujący znajduje się w owocach czy mleku. Ma on jednak wartości odżywcze w przeciwieństwie do cukru rafinowanego. A ile maluch może zjeść takiego białego cukru dziennie? Według schemat żywienia jest to 20 g. możemy te wartość porównać z czterema kostkami czekolady, pięcioma landrynkami, gryzem batona czy też dwiema czubatymi łyżkami cukru. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej, gdyż każde dziecko spożywa o 80 % więcej cukru niż 20 g . jakie są objawy przedawkowania sacharozy? Najczęściej jest to brak apetytu na inne produkty oprócz słodyczy. Dieta dla malca, powinna mu dostarczać odpowiednich witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Słodycze jednak nie należą do wartościowych produktów, ponieważ są to tylko puste kalorie.

Skutki spożywania słodyczy

Zapewne jako rodzicowi wiadomo Ci, że najczęściej występującą chorobą po jedzeniu zbyt dużej ilości cukru jest próchnica. Wszelkie substancje słodkie, które znajdziemy w lizakach, gumach , żelkach czy czekoladkach odkładają się na zębach. Dzięki temu, stworzone jest doskonały klimat do rozwoju bakterii. Najgorzej jednak kiedy nasz malec je słodycze lub pije napoje zgazowane słodzone przed spaniem. Jeśli wyszczotkuje zęby, to nie ma tragedii, jeśli jednak tego nie zrobi, to bakterie rozwijają się przez całą noc. Jednak podział słodyczy na dobre i złe, to chwyt marketingowy. Niestety, wszystkie słodycze nie są zdrowe. Nawet batoniki zbożowe, które powszechnie uważne są za zdrowe zawierają cukier i tłuszcze roślinne utwardzone. Żaden z rodzajów batoników nie dostarczy odpowiednich substancji do diety dziecka, która powinna być bogata w wapń i żelazo.