Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Top 10 batonów na świecie

Batony zasadniczo nie są zdrowe: nie oznacza to jednak, że jeśli sięgniemy po nie od czasu do czasu, stanie się coś strasznego. Taki batonik może uratować nam życie w górach, pod żaglami, czy w czasie podróży - warto zatem wiedzieć, który wybrać, a jest w czym wybierać. Przedstawiamy Wam zatem ranking 10 najpopularniejszych batonów na świecie.​

Miejsce 1: Snickers. Ten batonik produkowany jest przez koncern Mars Incorporated już od 1942 roku, a roczny przychód z jego sprzedaży plasuje się na poziomie, uwaga, 2 miliardów dolarów.

Miejsce 2: Toblerone. Trójkątny batonik, produkowany przez firmę Kraft Foods, powstał w swej oryginalnej wersji już w 1908 roku, zaś wymyślili go Theodor Tobler i Emil Baumann.

Miejsce 3: Cadbury. Cadbury jest brytyjską firmą, którą w 2010 roku wykupił koncern Kraft (ten od Toblerone). Tytułowy pan John Cadbury już od 1824 roku sprzedawał kawę, herbatę oraz czekoladę, zaś po pierwszej wojnie światowej jego synowie rozpoczęli produkcję słodyczy.

Miejsce 4: Hershey Chocolate. To również jest firma z tradycjami - batonik Hershey powstał w 1900 roku, za sprawą Miltona Hershey'a - założyciela firmy. Co ciekawe, receptura do dziś pozostaje tajemnicą.

Miejsce 5: Butterfinger. Batonik powstał w 1923 roku w Chicago i był produkowany przez firmę Curtiss Candy. W 1990 roku firma została wykupiona, a produkcję przejęła Nestle.

Miejsce 6: Baby Ruth. To również autorski pomysł Curtiss Candy, obecnie produkowany przez Nestle. Batonik możemy podziwiać w wielu filmach – np. w Golfiarzach (1980), Goonies (1985) lub w Hellboy (2004).

Miejsce 7: Mars. Mars jest produktem firmy... Mars Incorporated. Jak na nasz ranking, powstał on stosunkowo późno, bo dopiero w 1932 roku. Z założenia miał stanowić słodszą wersję Milky Way'a, ale z czasem pomysł zaczął żyć własnym życiem.

Miejsce 8: Milky Way. Baton powstał w 1923 roku, za sprawą pana Franklina Marsa, który był założycielem Mars Incorporated.

Miejsce 9: 3 Musketeers. Mimo, iż ten batonik nie jest w Polsce zbyt popularny, nic straconego – jego smak doskonale znamy, bowiem w praktyce niewiele różni się od od Milky Waya.

Miejsce 10: Kit Kat. Kit Kat to kolejny produkt koncernu Nestle (wyjątek stanowią tu Stany Zjednoczone, gdzie licencję na produkcje posiada Hershey Company). Batonik powstał w 1935 roku, a chociaż w Polsce dostępnych jest jedynie 10 odmian, na świecie znajdziemy go w ponad 200 różnych wariantach, zawierających tak egzotyczne składniki, jak dynia, wino, czy ziemniaki.