Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Żelki – co musisz o nich wiedzieć i czemu są tak często wybierane przez dzieci?

W przypadku żelków, chociaż powstały już dość dawno, bowiem na początku XX wieku, dopiero obecnie możemy zauważyć ich prawdziwy triumf na rynku słodyczy. Są one wybierane naprawdę często i dla wielu, zwłaszcza młodych osób, są to słodycze pierwsze wyboru! Co zatem warto wiedzieć o żelkach i czemu stały się one tak popularne w obecnych czasach?

Jak już wspomnieliśmy, powstały one na początku XX wieku. I chociaż to stosunkowo dawno, to innego rodzaju słodycze mają znacznie dłuższą historię, żelki więc są stosunkowo młode, pomimo tak słusznego wieku. Najbardziej rozpoznawalną marką na świecie jest marka Haribo. To również do niej należą najbardziej klasyczne i prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne na świecie żelki – tzw. Złote Miskie. Często jest to wręcz typowy, dla wielu stereotypowy żelek – jeżeli poprosimy kogoś o to, by wyobraził sobie żelki, to chociaż może nie zawsze będą one koloru żółtego lub złotego, to najczęściej będą one właśnie w kształcie misia!

Złote Miskie, pomimo tego, że również powstały wiele lat temu, cały czas są bardzo popularne i często wybierane przez licznych klientów, chociaż niekoniecznie tych, którzy poszukują zaskakujących smaków – do tej grupy zaliczają się również najmłodsi klienci.

To jednak tylko jedna z opcji. Kształtów, kolorów oraz smaków żelek jest po prostu niezliczona ilość. To również na pewno jeden z kluczy do ich popularności – ten rodzaj słodyczy po prostu się nie nudzi. Jeżeli stwierdzimy, że mamy już trochę dość danego smaku, bez problemu znajdujemy inne smaki, które na pewno nam zasmakują. Żelki oferowane są również z różnymi posypkami, sokami, z różnym nadzieniem, każdy więc znajdzie tutaj coś dla siebie. Jeżeli ktoś lubi klasykę, wybierze np. Złote Miskie, jednak niezależnie od preferencji, łatwo znaleźć w świecie żelków swoje ulubione. Od bardzo kwaśnych, po kosmicznie słodkie, kończąc na tych z dodatkiem chilli czy anyżu. Do tego na rynku cały czas pojawiają się nowe smaki, więc jeżeli ktoś lubi eksperymentować, może to robić niemal cały czas.

Oczywistym jest również fakt, że wiele firm produkuje żelki, i chociaż to Haribo to najbardziej popularna opcja, to ilość konkurencyjnych propozycji jest również olbrzymia.

Żelki dostosowane do konkretnej okazji

Wiele żelków jest produkowanych na konkretne okazje. Te w kształcie serduszek czy zębów wampira – pierwsze idealnie sprawdzą się w okresie walentynek, drugie znowu będą idealne, kiedy zniżać się będzie Halloween. Produkty takie są naprawdę bardzo popularne, stąd znowu nie możemy się dziwić, że gdy nadchodzi kolejna okazja w roku, my znów sięgamy po żelki – są one w końcu idealnie dopasowane do tego, czego aktualnie poszukujemy!

Czemu dzieci i młodzież tak chętnie sięgają po żelki?

Powodów jest na pewno bardzo wiele, a o części z nich już wspominaliśmy. Ogrom różnorodnych smaków jest jednym z nich, lecz fakt łatwości tworzenia nowych, np. co roku – to coś, co na pewno przyciąga młodych klientów. Próbowanie czegoś nowego jest dla nich czymś naprawdę fajnym, do tego sięgając po nowości, w jakiś sposób mogą one po prostu wyrazić siebie.

Żelki są też oczywiście bardzo mocno reklamowane, na to również trzeba zwrócić uwagę. Młode pokolenie na reklamę jest również bardzo podatne, co dość prosto wykorzystać. Oczywiście na największe kampanie mogą pozwolić sobie takie marki, jak np. Haribo, lecz pośrednio wpływają one na popularność samych słodyczy, na czym na pewno zyskują też inne, mniejsze i konkurencyjne wobec Haribo marki.

W skali światowej warto zaznaczyć, że żelki zaczynają być dostosowywane… do każdego. Jak wiadomo, do ich produkcji wykorzystywana jest m.in. żelatyna wieprzowa, która nie może być spożywana przez wyznawców Islamu. Jednak takie marki jak Haribo, na rynki zdominowane przez klientów wyznających właśnie tę religię, przygotowuje żelki, które złożone są z innych składników, dzięki czemu również muzułmanie mogą je spożywać. Dzięki takim zabiegom żelki staja się niezwykle popularne w każdej części świata.

O popularności żelków na pewno świadczy również ich łatwa dostępność oraz fakt, że nie są to słodyczy drogie. Żelki możemy kupić w naprawdę każdym sklepie, do tego bez problemu – jeżeli tylko chcemy – możemy zakupić je przez Internet w naprawdę znakomitych cenach. Jednak i w sklepach stacjonarnych trafimy na żelki w naprawdę relacyjnych cenach, nie wspominając o tych produktach, które aktualnie znajdują się na promocjach.

Wspominane już nie raz, żelki Haribo, należą do produktów wyższej klasy, są więc stosunkowo drogie, jednak nie zmienia to faktu, że cały czas pozostają w zasięgu naprawdę wielu dzieci oraz ich rodziców. Jeżeli jednak jest inaczej, bez problemu możemy kupić żelki budżetowe, które, chociaż pewnie nie będą tak smaczne, to będą nawet jednymi z tańszych słodyczy dostępnych w sklepach – nie może więc dziwić, że wybierane są one po prostu tak często.