Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Ciekawe fakty na temat czekolady

Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie bez niej życia. Czekolada i czekoladowe batoniki poprawiają nam nastrój i odstresowują nas Są także fantastycznym prezentem. Wydaje nam się, że na ich temat wiemy wszystko? Czy rzeczywiście tak jest? Oto kilka faktów na temat czekoladowych słodyczy, które niejednego zaskoczą:

Czy czekolada uzależnia?

Czy jesteś jednym z milionów ludzi, którzy nazywają się czekoholikami? Czy czujesz podekscytowanie, gdy przechodzisz obok sklepu z czekoladą? Czy masz w szufladach pochowane tabliczki czekolady, tak na wszelki wypadek? Nie martw się, nie będziemy Cię osądzać. Czekolada rzeczywiście uzależnia. Kiedy jemy słodkie lub wysokotłuszczowe pokarmy, nasze mózgi są tak samo szczęśliwe, jak nasze kubki smakowe. Nasz mózg uwalnia wówczas serotoninę, co pomaga ustabilizować samopoczucie i zapobiec depresji. A ponieważ te produkty odżywcze aktywują ośrodki przyjemności w mózgu, badania pokazują, że ludzie mogą uzależnić się od cukru i tłuszczu w pokarmach. Niektórzy uzależnieni od czekolady wykazują nawet cechy podobne do narkomanów, takie jak głód, nieregularne jedzenie, niepokój i gwałtowne zmiany nastrojów. 

Czy czekolada jest afrodyzjakiem?

Pudełko czekoladek to jeden najpopularniejszych prezentów walentynkowych. Dlaczego jest aż tak bardzo popularny? Czy chodzi o zaspokojenie czyjejś ochoty na słodycze, czy też czekolada rzeczywiście sprawia, że zamieniamy się w sypialni w demony seksu? Niektórzy lekarze z Instytutu Psychiatrycznego w Nowym Jorku zaczęli na początku lat 80. XX wieku badać czekoladę, jako afrodyzjak. Donald F. Klein i Michael R. Liebowitz zasugerowali, że kiedy ktoś jest zakochany, jego mózg wytwarza substancję chemiczną o nazwie fenyloetyloamina ( PEA). PEA działa podobnie do amfetamina w mózgu, wyzwalając hormony noradrenaliny i dopaminy, aby wywołać uczucie euforii. Klein i Liebowitz wysnuwali teorię, że skoro czekolada zawiera PEA, może łatwo sprawiać, że ludzie czują się szczęśliwi i zakochani.

Naukowcy wciąż nie rezygnują ze znajdowania związku między czekoladą, a popędem seksualnym. Czekolada może wydawać się afrodyzjakiem z powodu efektu placebo. Jeśli obiektem twojego pożądania jest miłośnik czekolady, to pudełko w kształcie serca, pełne czekoladowych słodyczy na pewno sprawi, że zapunktujesz.

Czym jest biały nalot na czekoladzie?

Kiedy widzisz białą, sproszkowaną lub smugowatą substancję na powierzchni czekolady, zapewne przychodzi Ci do głowy myśl, że czekolada jest po prostu nieświeża. Czy sklep faktycznie sprzedał Ci przeterminowany, zepsuty produkt? A co najważniejsze, czy taką czekoladę można jeść?

Kwitnienie czekolady jest naturalnym procesem. Istnieją dwa różne rodzaje kwitnienia: rozkwit cukru i rozkwit tłuszczu. Kwitnienie cukrowe przejawia się zazwyczaj suchą, cętkowaną powłoką, podczas gdy rozkwit tłuszczu zwykle jest smugowaty i pozostawia na czekoladzie wyczuwalną warstewkę tłuszczu. Jeśli nigdy nie spotkałeś się z kwitnieniem czekolady, możesz być przerażony, kiedy pierwszy raz to zobaczysz. Zapewniamy, że kwitnąca czekolada jest całkowicie bezpieczna do zjedzenia. Może jednak nie wyglądać zbyt estetycznie. Kwitnienie zmienia nie tylko wygląd czekoladowych smakołyków, ale również ich fakturę. Niestety, nie ma sposobu, aby naprawić kwitnącą czekoladę, chyba, że ją stopimy.