Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Co powinniśmy wiedzieć o czekoladzie

Wszyscy kochamy słodycze. Są one pyszne, słodkie i sprawiają, że czujemy się lepiej. Mimo, że niektórym wydaje się, że to buda, to rzeczywiście tak jest. Jest za to odpowiedzialny tryptofan. Aby poczuć radość z jedzenia czegoś się zrelaksować, musi on przebyć drogę przez krew i dostać się do naszego mózgu. Jednak po drodze napotykane są aminokwasy, które tę drogę mu torują przez co trafia go tam bardzo mało. Kiedy jednak poziom glukozy we krwi wzrośnie, to tryptofan ma wolną drogę. Kiedy więc dotrze wraz z krwią do naszego mózgu, to odczuwamy radość i poprawę nastroju. Dzięki temu , im bardziej jesteśmy przygnębieni tym częściej sięgamy po słodycze.

Nie zawsze jest to jednak dobre wyjście, ponieważ nie należą one do najzdrowszych. Słodycze są głównie produkowane z myślą o najmłodszych. W sklepach znajdziemy mnóstwo kolorowych żelek, cukierków, jajek czekoladowych, małych czekoladek itp. ich wygląd i zapach działa jednak nie tylko na maluchy, ale taż ba rodziców, które je kupują. Szkodzi to jednak takim małym dzieciom i sprawia, że także uczą się one kupować takie niezdrowe rzeczy. A co z czekoladą? Zawiera ona przecież kakao, mleko czyli substancje zdrowe.

Kilka faktów o czekoladzie

Co zawiera taka typowa czekolada? Przede wszystkim cukier, który jest zabójczy dla śledziony, a co za tym idzie dla odporności. Cukier także zakwasza co sprawia, że pojawia się więcej infekcji i chorób. Podrażnia on także układ nerwowy, powoduje uzależnienie i spadki energii. Jest to także doskonała pożywka dla grzybów i bakterii. Zawiera na także tłuszcze, które powodują u dziecka otyłość. Osłabiają one także cały organizm. Także mleko nie jest w tym wypadku zdrowe, ponieważ osłabia ono śledzionę, wychładza, powoduje przemęczenie i ospałość. Kofeina zaś pobudza organizm w sztuczny sposób, a kakao uczula. W przypadku małego dziecka, działanie tych składników jest o wiele silniejsze. Dlatego bardzo ważne jest to, aby uważać w przypadku karmienia słodyczami dziecko poniżej 3 roku życia.

Naturalne zamienniki

Warto zamiast szkodliwych pustych kalorii podawać dziecku naturalne produkty, które także będą smakować , ale co więcej zawierać będą węglowodany złożone, które będą dawać dziecku energię i siły do prawidłowego rozwijania się. Warto uczyć malucha jak przygotować zdrowe słodycze. Co można zrobić słodkiego, co będzie zdrowe i naturalne? Np. kulki . Moczymy na noc suszone owoce. Rano zlewamy wodę, wsypujemy sezam zmielony, migdały i słonecznik i dodajemy szczyptę cynamonu. Lepimy kulki, obtaczamy w wiórkach kokosowych i układamy na talerzu.