Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Dlaczego mamy ochotę na słodycze?

Czasem mimo prowadzonej przez nas diety mamy wielką chęć na zjedzenie czegoś słodkiego. Czujemy, że coś słodkiego „chodzi za nami”. Jest wiele przyczyn dla których organizm człowieka domaga się jakiegoś łakocia. Czy jest to problem w naszej głowie, czy zwykła potrzeba naszego organizmu?​

Zastrzyk energii

Węglowodany dostarczają dużo energii od organizmu człowieka, ale także i szybko. W chwilach słabości, zmęczenia, znużenia nasz organizm potrzebuje zastrzyku kalorii, dlatego też domaga się zjedzenia czegoś słodkiego. Jest to jednak błędne koło, gdyż organizm by pozyskać glukozę wytwarza hormon zwany insuliną, który obniża poziom cukru we krwi, przez co znów czujemy się ospali i zmęczeni.

Metoda na stres

Gdy jesteśmy zestresowani często podjadamy wszelkie łakocie, szczególnie te zawierające czekoladę. Słodycze są pyszne, dlatego nasz mózg podczas ich jedzenia odczuwa przyjemność i traktuje je jako nagrodę. Dodatkowo podczas jedzenia produktów czekoladowych uwalniane są do organizmu endorfiny, czyli hormony szczęścia. Z tego powodu, gdy jesteśmy zestresowani sięgamy po „małe co nieco”.

Serotonina

Serotonina jest ważnym neuroprzekaźnikiem w ośrodkowym układzie nerwowym. Posiada działanie antydepresyjnie oraz regulujące pracę układu pokarmowego. Zbyt niski jej poziom w organizmie może objawiać się sennością, spadkiem samopoczucia, przygnębienia. Dlatego też gdy jest nam smutno i czujemy się zniechęceni do wszystkiego sięgamy po słodycze, by poprawić nastrój. Serotonina łagodzi także napięcia psychiczne i hamuje zachowania agresywne.

Naturalny afrodyzjak

Czekolada ma także inne działanie – jest ona naturalnym afrodyzjakiem. Spożywanie jej sprawia przyjemność, a substancje, które są w niej zawarte pobudzają układ nerwowy wywołując uczucie zadowolenia i przyjemności. Niestety często powtarzane stany przyjemności związane z czekoladą mogą zmienić się w silne uzależnienie.

Podsumowując największą chęć na zjadanie słodyczy mamy w chwilach spadku cukru w naszym organizmie, przy odczuwaniu braku sił i energii do działania, ale także również w momentach obniżonego nastroju. Warto jednak w takich chwilach zastąpić słodycze wartościowymi posiłkami, a obniżenie nastroju najlepiej poprawić dobrym filmem, wyjściem z przyjaciółmi, bądź aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu.