Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Fasolki Wszystkich Smaków Bertiego Bott'sa - historia słodyczy z książek o Harrym Potetterze!

Uczniowie Hogwartu mogą szkolić się na potężne czarownice i czarodziejów, ale na koniec dnia są przecież dziećmi kochającymi słodycze. Na szczęście istnieje mnóstwo fantastycznych słodyczy, którymi Harry i jego przyjaciele mogą się zajadać. Fasolka Bertiego Bott’sa jest chyba najpopularniejsza, ale nie jedyna. 

Niezwykłe smaki fasolek

Fasolki przypominają nieco mugolskie żelki, z wyjątkiem tego, że obejmują one każdy smak, jaki można sobie wyobrazić. Nie ma również sposobu, aby powiedzieć z całą pewnością, jaki smak ma dana fasola, nie smakując jej, chociaż można spróbować zgadnąć według koloru. Istnieją zupełnie zwykłe smaki, takie jak czekolada, mięta pieprzowa i marmolada, ale również mniej typowe, takie jak szpinak, wątroba czy flaki. Powstały również smaki fasolek, które nie są rzeczywistymi pokarmami, takie, jak smak trawy, brudu, woskowiny czy papieru. Wynalazcą Bertie Bott's Flavor Beans był Bertie Bott , który przez pomyłkę stworzył je w połowie XX wieku. Planował robić smaczne słodycze z jedzenia, ale przypadkiem sprawił, że jedna z fasolek smakowała, jak brudna skarpeta. Bertie natychmiast rozpoznał potencjał sprzedaży " ryzyka z każdym kęsem!"

Fasola Bertiego Bott’są w każdym smaku jest popularna wśród dzieci w Szkole Magii w Hogwarcie. Kupują je z wózka na lunch w Hogwarts Express i cukierni Honeydukes w Hogsmeade. Dają je na prezenty świąteczne i prezenty, gdy ktoś jest chory. Fasola Bertie Bott'sa jest sprzedawana w torebkach lub w małych pudełkach w paski.

Acid pops

Acid Pops to jeden ze słodyczy sprzedawanych przez Honeydukes Sweetshop w Hogsmeade. Mogą być podobne do mugolskich lizaków, ale podobnie jak większość słodyczy nie są zbyt konwencjonalne. Są w stanie wypalić dziurę w języku. Acid Pops wydają się, więc wyjątkowo niebezpieczne i bardzo bolesne do jedzenia. Dlaczego sprzedają się, mimo tak wysokiego ryzyka uszkodzenia języka pozostaje tajemnicą, chociaż możliwym wyjaśnieniem byłoby, że obrażenia spowodowane przez Acid Pop są łatwo leczone za pomocą magicznych środków. Dzięki temu Acid Pops są czymś w rodzaju "magicznego ekstremalnego sportu dla języka". 

Słodkie skrzydła motyli

Sugared Butterfly Wings to słodki smakołyk produkowany w Anglii od 1913 roku przez Madam Borboleta Candies. Mają one prawie 800-letnią trwałość i są wyprodukowane z organicznych motyli, organicznej gorzkiej czekolady, mleka, cukru i kokosa . Pakuje się je w zielono-złotą puszkę z czarną dekoracją pod pokrywką.

Lukrecjowe różdżki

Lukrecjowe Różdżki to słodycze mające kształt różdżki i smakujące, jak lukrecja. Jednak mogą mieć również inne smaki. Woreczki z nimi sprzedawane są w dużych ilościach na wózku z żywnością Hogwart Express oraz w cukierni Honeydukes w Hogsmeade. 1 września 1991 roku Harry Potter kupił wszystkie słodycze dostępne z wózka na żywność w Hogwart Express, w tym niektóre lukrecjowe różdżki, ponieważ nigdy wcześniej nie miał czarodziejskich słodyczy i chciał spróbować wszystkiego, co mógł. 
Nie sposób wymienić wszystkich niezwykłych słodyczy opisanych na kartkach powieści J.K. Rowling. Jedno jest pewne. Autorka stworzyła wyjątkowy słodki świat.