Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Historia firmy Haribo

Trzeciego kwietnia 1893 roku w Friesdorf koło Bonn w Niemczech urodził się Hans Riegel. Po ukończeniu szkoły technicznej zdobywał praktykę, jako cukiernik i pracował przez ponad pięć lat dla Kleutgena i Meiera. Dalsze etapy jego kariery obejmują pracę w zakładach produkcyjnych w Neuss i Osnabrück. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Heinen, firma z siedzibą w Bonn szukała cukiernika. To właśnie Hans Riegel został partnerem w tym biznesie, po czym nazwa firmy została zmieniona na Heinen & Riegel. W1920 roku Hans Riegel postanowił podążać własną drogą i zostać wyłącznym właścicielem firmy. Tak zaczęła się historia znanej dziś na całym świecie marki Haribo.

Początki działalności firmy Hansa Riegela

Hans Riegel nabył dom w Bergstrasse w Kessenich, gdzie założył swój pierwszy zakład produkcyjny. Kapitał początkowy składał się z worka cukru, marmurowej płyty, taboretu, zmurszałego pieca, miedzianego czajnika i walca. Oto przykład, jak od zera można dojść do międzynarodowego sukcesu. W dniu 13 grudnia 1920 roku Riegel wybrał nazwę Haribo, skrót od Hans Riegel Bonn, rejestrując ją rejestrze handlowym Bonn. Wkrótce przedsiębiorca poślubił Gertrud, która stała się pierwszym pracownikiem młodej firmy.

W 1922 roku Hans Riegel położył pierwszy kamień węgielny nadchodzącego sukcesu Haribo, wymyślając małą figurkę niedźwiadka wykonaną z owocowej masy żelkowej, która później stała się znana na całym świecie, jako Haribo Gold-Bear.

W 1923 roku Firma Haribo nabyła swój pierwszy samochód, wraz z tabliczką firmową. Miał on dostarczać klientom produkty Haribo wprost do domów. Do tego czasu żona i kolega Hansa dostarczali każdego dnia partię słodyczy na rowerze. W 1925 roku Riegel rozpoczął produkcję lukrecji. Pierwszym produktem była pałeczka z lukrecji z wytłoczonym logo Haribo. Następnie powstały lukrecjowe kółeczka i wiele innych produktów. W 1930 roku firma Haribo zatrudniała już 160 pracowników i posiadała całą organizację sprzedaży złożoną z agentów handlowych.

Dalszy rozwój firmy Haribo

W drugiej połowie lat 30. ubiegłego wieku powstało słynne hasło reklamowe Haribo „Haribo macht Kinder Froh”, które dosłownie można przetłumaczyć, jako „Haribo uszczęśliwia dzieci”. W latach 1930-1933 zbudowano główny budynek obecnego zakładu produkcyjnego w Bonn.

Pod koniec lat dwudziestych Haribo nawiązało pierwsze kontakty biznesowe z zagraniczną firmą, "Sukkervarenfabrikker Danmark". Jej właściciele Christian i Eckhof Hansenowie w 1935 roku wspólnie z Hansem Riegelem założyli HARIBO LAKRIDS A / S w Kopenhadze w Danii.

Tuż przed II wojną światową Haribo było solidną firmą średniej wielkości zatrudniającą około 400 pracowników. W latach 1939-1945 Niemcy zamiast produkować gumowe żelki skupili się na produkcji czołgów, a firma Haribo doświadczała wielu niepowodzeń, głównie z powodu niedoboru surowców. Kiedy założyciel firmy Hans Riegel zmarł w 1945 roku, w wieku pięćdziesięciu dwóch lat, jego żona Gertrud w dalszym ciągu utrzymywała firmę.

Przebudowa firmy rozpoczęła się natychmiast po zakończeniu II wojny światowej. Rekonstrukcja rozpoczęła się z około 30 pracownikami. Zakład produkcyjny w Bonn wyszedł właściwie bez szwanku z wojennej zawieruchy. Największym problemem w pierwszych latach po wojnie był niedobór surowców.

W 1946 roku synowie założyciela, Hans i Paul Riegel zostali zwolnieni z obozów jenieckich i przejęli prowadzenie firmy od matki, dzieląc się sprawiedliwie pracą. Hans Riegel nadzorował komercyjną stronę biznesu, w tym marketing i sprzedaż, podczas gdy jego brat Paul zarządzał produkcją. Firma zaczęła się powoli i stopniowo rozwijać.