Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Historia firmy i rodziny Mars

Historia rodzinna i imperium biznesowe Mars zaczyna się od Franklina Clarence'a Marsa. Firmę przejął później jego syn, Forrest Edward Mars. Franklin urodził się w Newport w stanie Minnesota. Ze względu na przypadek polio, gdy był młody, nie mógł być aktywny jak inne dzieci, więc pomagał matce w kuchni. Lubiła robić cukierki i uczyła syna domowej produkcji smakołyków. Kiedy skończył szkołę średnią, zaczął nawet sprzedawać swoje wyroby. W 1902 roku, w wieku 19 lat, założył własną firmę cukierniczą, sprzedając słodycze hurtowo do sklepów. Ożenił się, ale jego interes się nie powiódł, a jego pierwsza żona rozwiodła się z nim.

Początek cukierniczego imperium

W 1910 roku Franklin ożenił się ponownie z Ethel V. Healy. Bardziej wspierająca, niż jego pierwsza żona, Ethel pomogła mu uruchomić małą firmę cukierniczą o nazwie Mars Inc w Tacoma w stanie Waszyngton. Firma powstała w 1911 roku, jednak nie odniosła zbyt dużego sukcesu. W 1920 roku Franklin i Ethel przeprowadzili się do Newport w Minneapolis i założyli kolejną firmę o nazwie "Mar-O-Bar Company", a w 1923 roku rozpoczęli pod jej szyldem sprzedaż batonika Milky Way. Nowy batonik okazał się prawdziwym hitem, więc pod koniec lat dwudziestych firma prosperowała już całkiem nieźle. W 1929 roku Franklin i Ethel przenieśli firmę do Chicago, gdzie zamieszkali.

W 1930 roku 4 lutego firma Mars uruchomiła Snickers Bar. W tym samym roku małżeństwo przeniosło się do gospodarstwa o powierzchni 2800 akrów, które nazwali "Farmą Milky Way". Planowali hodować konie wyścigowe i bydło Hereford. W latach 1931-1933 Franklin zatrudniał ponad 800 mężczyzn pracujących przy budowie budynków i domu na farmie. Zbudował dom, który miał dwadzieścia jeden sypialni i największy stół jadalny w całym stanie. W 1930 roku firma wykazała zysk w wysokości 2,5 miliona dolarów. Niestety, w 1934 roku Franklin w wieku 51 lat zmarł na chorobę nerek i został pochowany w mauzoleum na farmie. Ethel przejęła prowadzenie firmy do połowy lat sześćdziesiątych.

Forrest Edward Mars

Forrest urodził się 21 marca 1904 roku, kiedy Franklin wciąż był żonaty z pierwszą żoną. Forrest miał trudną relację z ojcem, Franklinem. Na początku lat 30. XX wieku Forrest próbował przekonać swojego ojca do sprzedaży batonów Milky Way w Kanadzie, ale Franklin odmówił. Zły, Forrest opuścił firmę ojca oraz Amerykę w 1932 roku. Jego ojciec wykupił wcześniej podarowane Forrestowi udziały w firmie. Forrest zyskał zagraniczne prawa marketingowe do innego produktu - Snickersa. Forrest pracował przez krótki czas dla Toblera i Nestlé, a następnie przeniósł się do Anglii i założył cukiernię tuż pod Londynem. Forrest powrócił, by mieszkać w Stanach Zjednoczonych w 1939 roku i rok później założył tam firmę. W 1964 roku przejął całkowitą kontrolę nad firmą Mars od swojej matki Ethel i połączył ją z własnymi firmami. Jego głównymi celami były nowe produkty, nowe sposoby na lepsze funkcjonowanie istniejących produktów oraz uzyskanie spójnego wizerunku marki. Forrest stworzył także następujące marki: M & M, Maltesers, Uncle Ben's Rice. W 2005 roku firmę przejęli John i Forrest Junior, którzy podążali za praktyką swojego ojca polegającą na utrzymywaniu kadry kierowniczej na minimalnym poziomie.