Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Jakie produkty są źródłem węglowodanów?

Węglowodany, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, są obecne w rozmaitych produktach. Jednak warto mieć świadomość, że niektóre źródła węglowodanów wpływają korzystnie na nasze zdrowie, inne niekoniecznie.

Jak dzielimy węglowodany?

Wśród węglowodanów możemy wyróżnić dwie grupy: węglowodany proste oraz złożone. Jedne i drugie posiadają podobną budowę. Tworzą je węgiel, wodór oraz tlen. Cząsteczki węglowodanów nie są jednak takie same. Mają także odmienny wpływ na nasz organizm. Do węglowodanów prostych należy np. fruktoza obecna w owocach oraz zwykły biały cukier, jakiego używamy do słodzenia kawy i herbaty.
Węglowodany złożone składają się co najmniej z trzech cząsteczek cukru, stąd ich nazwa. Uznawane są za zdrowsze od węglowodanów prostych. Są one znacznie dłużej trawione i wchłaniane przez nasz organizm, co jest dla niego korzystniejsze.

Węglowodany, a jedzenie

Kierując się popularnością diet niskowęglowodanowych wyrabiamy w sobie błędne przekonanie, że wszystkie węglowodany są dla naszego organizmu szkodliwe, w związku z tym należy ich unikać. Największym problemem są dla nas węglowodany proste, które mogą rzeczywiście powodować przyrost tkanki tłuszczowej i nie służą ani zdrowiu, ani ładnej sylwetce. Natomiast węglowodany złożone wcale nie muszą nam szkodzić. Wręcz przeciwnie, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Źródła węglowodanów prostych

Z pewnych źródeł węglowodanów prostych na pewno warto zrezygnować albo przynajmniej znacznie je ograniczyć. Szczególnie niezdrowy jest dla nas zwykły, biały cukier. Jest go mnóstwo w słodyczach oraz słodzonych napojach. Warto jednak mieć świadomość, że węglowodany proste występują również w białym pieczywie, białym ryżu oraz makaronie. Natomiast niektóre z produktów zawierających węglowodany proste są na tyle wartościowe, że całkowita rezygnacja z nich mogłaby się okazać błędem. Najlepszym przykładem jest miód wykazujący niezwykłe właściwości prozdrowotne.

Źródła węglowodanów złożonych

Produktów zawierających węglowodany złożone jest mnóstwo. Co ważne, wiele z nich może zastąpić ich niezdrowe wersje. Przykładem jest pieczywo pełnoziarniste, makarony pełnoziarniste czy brązowy ryż. Węglowodany złożone kryją się również w kaszach. Warto, więc odkrywać ich bogactwo, bo oprócz kaszy jęczmiennej, mamy przecież do dyspozycji kaszę gryczaną czy jaglaną. Węglowodanów złożonych dostarczymy też do swojego organizmu spożywając płatki owsiane oraz otręby. Mogą stanowić one doskonały dodatek do mleka i jogurtów. Nie zapominajmy także o warzywach bogatych w skrobię np. kukurydzy oraz warzywach strączkowych. Groch, fasola, soczewica to nie tylko baza wielu pożywnych potraw, ale również cenne źródło węglowodanów złożonych.