Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Skąd się wzięły nazwy najpopularniejszych batoników?

Sięgając w sklepie po popularne batoniki nawet nie zastanawiamy się, skąd się wzięły ich nazwy. Co mieli na myśli twórcy określonych słodyczy sięgając po taką, a nie inną nazwę? Czy wybór był dobrze przemyślany, czy może był dziełem przypadku? Oto kilka przykładów ciekawych nazw batoników:

Kit Kat

Po raz pierwszy wyprodukowany w 1935 roku, jako Chocolate Crisp Rowntree, Kit Kat otrzymał swoją nowoczesną nazwę w 1937 roku. Zaczęto go wówczas sprzedawać, jako Kit Kat Chocolate Crisp. Niestety, nikt nie jest w stanie potwierdzić, skąd pochodzi jego nazwa, choć powszechnie uważa się, że jest to nawiązanie do słynnego Kit Cat Club. Był to niezwykle znany klub nocny z jazzem w londyńskim West Endzie, który przez długi czas był jednym z najbardziej popularnych miejsc w mieście. Klub z kolei został nazwany po Kit-Cat Club , klubie polityczno-literackim utworzonym na początku 1700 roku. Właścicielem gospody, w której odbywały się spotkania był Christopher Catling, znany również, jako Kit Cat. Nazwa Kit Kat ma, więc całkiem sporo różnych odniesień. 

Toblerone

Po raz pierwszy sprzedany w 1908 roku, Toblerone to połączenie czekolady mlecznej, nugatu, migdałów i miodu w kształcie przypominającym górę Matterhorn lub, w zależności od wersji opowieści, w którą uwierzysz, piramidę tancerzy z show w kabarecie Folies Bergères Hol. Nazwa, pozornie znaczenia, nabiera więcej sensu, gdy zdajemy sobie sprawę, że batonik został wyprodukowany przez szwajcarskiego cukiernika Theodora Toblera. Jego pełna nazwa to po prostu połączenie nazwiska Tobler i nazwy włoskiego deseru torrone , który jest rodzajem nugatu zawierającego miód, cukier i orzechy. To właśnie ten deser stanowił inspirację dla samego batonika.

Milky Way

Wprowadzony po raz pierwszy do sprzedaży w 1923 roku, batonik Milky Way powstał, jako ukłon w stronę bardzo popularnego shake’a z tamtej epoki. Intencją było, aby Milky Way- pierwszy w historii nadziewany baton czekoladowy - odtwarzał smaki i doświadczenie picia tak zwanego koktajlu mlecznego. Nazwa wydaje się bardzo adekwatna do zastosowanych składników i smaku samego batonika, który rzeczywiście zabiera na w podróż „drogą mleczną”.

Snickers

Po ogromnym sukcesie batoników Mars i Milky Way firma Mars postanowiła wprowadzić zupełnie nowy produkt. Franklin Mars nazwał nowego batonika imieniem ulubionego konia swojej żony. Niestety, koń zdechł dwa miesiące przed wprowadzeniem produktu na rynek.

Twix

W przypadku większości batonów i innych słodyczy istnieją pewne wskazówki dotyczące pochodzenia nazwy. Ale nazwa Twix jest spowita tajemnicą w taki sam sposób, w jaki jej pyszne nadzienie i kruche ciasteczko jest spowite czekoladą. Produkt ten powstał w Wielkiej Brytanii w 1967 roku, a wczesne kampanie reklamowe w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych podkreślały słowo "mix", więc może się zdarzyć, że Twix jest połączeniem wyrazów "twin" i "mix" lub "twin" i "stix". Może odnosić się zarówno do pary ciasteczek o podłużnym kształcie (stix), jak i zaskakującego połączenia składników (mix). Bliźniaczo podobne ciasteczka rozbudzają wyobraźnię konsumentów na całym świecie.