Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Zaskakujące ciekawostki o słodyczach

Niezależnie od pory roku, wszyscy lubimy jeść słodycze, te pyszne smakołyki, którym po prostu nie można się oprzeć. Ale świat słodyczy jest pełen niespodzianek, a historie, które kryją się za niektórymi z naszych ulubionych marek, są równie kolorowe i pociągające, jak cukierki, które wskakują do naszych ust. Oto niesamowite fakty dotyczące słodycz, które niejednego zaskoczą:

Deser z najmniejszą ilością kalorii

Nie wszystko, co słodkie musi charakteryzować się ogromną ilością kalorii. Niektórymi słodyczami można się spokojnie zajadać będąc na diecie. Dobrze wiemy, że pokusa, by zjeść coś słodkiego bywa wówczas bardzo silna. Jeśli nie zaspokoimy tego głodu, możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Pragnienie słodkości stanie się zbyt silne, wręcz obsesyjne, a my zamiast kilku kostek czekolady pochłoniemy na raz całą tabliczkę, jeśli nie dwie. Do najmniej kalorycznych deserów należą z pewnością wszelkie sorbety. I to właśnie po te owocowe desery należy sięgać w trakcie diety. Największą zaletą sorbetu jest fakt, że w ogóle nie zawiera on tłuszczu. 

Co oznacza biały nalot na czekoladzie?

Większość ludzi traktuje biały nalot na żywności, jako oznakę nieświeżości. Rzeczywiście tak jest w przypadku wielu produktów spożywczych, jednak czekolada do nich nie należy. Biały osad na czekoladzie to po prostu cząsteczki tłuszczu, które wytrącają się z produktu. Pojawiają się na powierzchni słodyczy, jeśli były one przechowywane w niewłaściwych warunkach np. zbyt wysokiej temperaturze. Możemy jednak bez obaw zjeść taką czekoladę. Wcale nie jest nieświeża. Jeżeli przeszkadza nam nalot, wykorzystajmy roztopiony produkt do deserów czy ciast. 

Z czego robi się żelki?

Początkowo do produkcji żelek używano cukru i żywicy, czyli tzw. gumy arabskiej. Z czasem do tej mieszanki zaczęto dodawać rozmaite soki owocowe, które nadawały smakołykowi nowe smaki i kolory. Obecnie rezygnuje się ze stosowania gumy arabskiej na rzecz żelatyny wieprzowej. 

Karmel i kajmak. Z czego powstają? Karmel wytwarzany jest wyłącznie z cukru. Jest efektem stopienia kryształków cukru w bardzo wysokiej temperaturze. Aby zrobić pyszny karmel konieczne jest długotrwałe i bardzo umiejętne podgrzewanie. W przeciwnym razie karmel może się bardzo szybko przypalić. Z kolei kajmak to mieszanka karmelu i mleka. Oczywiście, obecnie bez problemu dostaniemy gotową masą kajmakową. Desery kajmakowe są niesłychanie popularne… i bardzo słodkie. 

Najdziwniejsze słodycze świata

Przyzwyczailiśmy się chyba już do tego, że z najdziwniejszych produktów spożywczych słyną Japończycy. To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni powstały specjalne gumy i cukierki, które zmieniają zapach potu! Równie kuriozalnym produktem jest guma do żucia, która zgodnie z zapewnieniami producenta ma powiększać biust. Nawet tradycyjne japońskie słodycze są nieco dziwne, biorąc pod uwagę nasze europejskie standardy. W Japonii zupełnie normalne są słodycze z takimi dodatkami, jak sos sojowy, bataty czy zielona herbata, a nawet suszone ryby czy sproszkowane krewetki. Oryginalnymi słodyczami rodem z Japonii są Wagashi. Te smakołyki niezwykle precyzyjnie odzwierciedlają rośliny oraz kwiaty. Bez wahania można je nazwać małymi dziełami sztuki.