Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Życie jest słodkie. Ciekawe fakty na temat czekolady, cukierków i innych słodyczy.

Słodycze rozpalają wyobraźnię milionów ludzi na świecie. Poprawiają nam nastrój. Sprawiają, że stajemy się szczęśliwsi. Wiele ciekawostek na temat słodkości może nas jednak kompletnie zadziwić. Okazuje się, że pozostaje cała masa informacji dotyczących słodyczy, o których nie mieliśmy zielonego pojęcia sięgając po określony produkt ze sklepowej półki. Oto jedne z najciekawszych faktów na temat słodyczy:

M&M’s dla żołnierzy

M&M’sy znane są na całym świcie. Te czekoladowe drażetki pokryte kolorową polewą z charakterystycznym „M” wcale nie powstały z myślą o dzieciach. Ich głównymi odbiorcami mieli być żołnierze. W zamyśle M&M’sy były remedium na wszelkie stresy związane z tym trudnym zawodem. Szukano praktycznego sposobu na podarowanie żołnierzom czekolady poprawiającej nastrój. Chodziło o to, aby słodyczy nie rozpuszczały się zbyt szybko w dłoni. Z pewnością znacie slogan reklamowy „Rozpuszczają się w ustach, a nie w dłoni”. Takie właśnie miały być M&M’sy. 

Kto zaprojektował logo Chupa-Chups?

Marka Chupa Chups powstała w Hiszpanii. Wymyślił ją Enrice Bernat w 1958 roku. Cukiernik ten zajmował się produkcją i sprzedażą słodyczy w Katalonii. Dziś, znana na całym świecie marka, należy do włoskiej firmy Perfetti Van Melle, która słynie z produkcji popularnych cukierków Mentos. Mało, kto wie, że charakterystyczne logo marki Chupa Chups wymyślił sam Salvator Dali, surrealistyczny malarz, znany z ekstrawaganckiego stylu bycia. 

Jakie słodycze są groźne dla psów?

Uwielbiamy czekoladę, bo nic lepiej, niż ona nie poprawia nastroju. Jednak dla psów może okazać się prawdziwą trucizną. Wszystko za sprawą teobrominy, jednego ze składników, który może być niezwykle szkodliwy dla naszych czworonogów. Okazuje się, że w przypadku niewielkich ras nawet 50 gramów mlecznej czekolady bywa śmiertelną dawką. Najbardziej toksyczna jest ciemna czekolada, gdyż zawiera dwukrotne stężenie teobrominy. W czekoladach typu 99 % cocoa stężenie to jest jeszcze wyższe. Pod żadnym pozorem nie częstujmy, zatem naszych pupili czekoladą. 

Który europejski kraj jest stolicą czekolady?

To prawdziwych czekoladowych gigantów należy z pewnością Belgia, gdzie czekolada jest popularna już od XVII wieku. Kraj ten znajdował się wówczas pod okupacją hiszpańską i posiadał swoje kolonie w Kongo. To właśnie stąd importowano bardzo duże ilości kakao. Z Belgii pochodzą praliny. Aż 17 tysięcy osób zajmuje się tutaj wyrobem czekolady. Roczna produkcja jest naprawdę imponująca. Wynosi 172 tysiące ton! Oczywiście, ogromna część czekolady belgijskiej trafia na zagraniczne rynki. Jednak w samej Belgii konsumuje się 70,5 tysięcy ton. 

Demonstracja z powodu czekolady?!

To nieprawdopodobne, ale podwyżka cen czekolady z 5 do 8 centów wywołała demonstracje na ulicach Kanady. Protest rozpoczęło kilikorgo dzieci. Jednak już w wkrótce demonstrację przyjęły zaskakującą skalę. 30 kwietnia 1947 roku do budynków rządowych wdarło się ponad 200 dzieci, które zostały aresztowane! Wielu nieletnich trafiło do więzienia również za nielegalny wyrób i handel cukierkami. Z protestem poradzono sobie w dosyć zaskakujący sposób. Rozpuszczono pogłoski, że protest zainspirowali rosyjscy agenci, a dzieci były opłacone.